Jak na swoje gabaryty Clubman MINI Cooper ma bardzo mocne silniki

MINI Cooper kombi, czyli Clubman, jest samochodem większym od wcześniejszych wersji tego pojazdu (hatchback i cabrio), ale zachowuje ich stylistykę: sportową linię, mocną, muskularną sylwetkę, duże koła. Do tego dochodzą świetne właściwości jezdne, dbałość o bezpieczeństwo i wydajny motor dostępny w kilku wersjach i dwóch rodzajach (benzyna i diesel).

W porównaniu do wersji hatchback i cabrio Clubman MINI Cooper ma płytę podłogową dłuższą o 24 cm i szerszą o 8cm. Mimo to właściwości jezdne nie zmieniły się - wciąż są bardzo dobre dzięki pracy konstruktorów BMW, do którego od 1994 roku należy marka MINI. To właśnie bawarscy inżynierowie pracują nad zawieszeniem, jednostką napędową i układem kierowniczym, więc rozwiązania z MINI nawiązują do tych z BMW serii 1 (model E87).

Szerszy rozstaw osi skutkuje lepszą kontrolą nad pojazdem, staje się on bardziej przewidywalny podczas pokonywania zakrętów. Tylna oś się nie ślizga, a całe auto później wchodzi w fazę podsterowności, więc pasażerowie nie odczuwają żadnych wychyleń.

Panowanie nad samochodem zwiększa funkcja "Sport", którą uruchamia się po wciśnięciu przycisku o tej samej nazwie. Powoduje ona usztywnienie działania układu kierowniczego (akcelerator staje się bardziej czuły).

Z przodu zamontowano kolumny MacPhersona. Z tyłu zastosowano aluminiowe wahacze wsparte stabilizatorem. To innowacja, jeśli chodzi o segment B.

Wrażenia z jazdy będą nieziemskie, jeśli wybierzemy wersję sportową (MINI Cooper S Clubman). Trzeba jednak dodać, że sprawdza się ona na równych jak stół drogach, których w Polsce brakuje. W przeciwnym razie odczucia będą całkiem przeciwne.