Lusterka samochodowe a przepisy kodeksu drogowego

Pierwsze lusteka samochodowe

Kiedy na szosach pojawiły się pierwsze samochody osobowe, posiadanie lusterka było uważane za synonim luksusu. Nie każdego kierowcę było stać na ten kosztowny element wyposażenia. Rzadko kogo w ogóle stać było na posiadanie własnego pojazdu. Lusterka samochodowe traktowane były więc jako gadżet, zaświadczający o wysokiej pozycji społecznej.

Wraz z rozwojem motoryzacji, zaczęto produkować samochody w większych ilościach. Były tańsze więc mogli sobie na nie pozwolić nawet mniej zamożni ludzie.

Bezpieczeństwo na drodze

Ze wzrostem liczby aut, zmniejszało się jednak bezpieczeństwo na drodze. Konstruktorzy samochodów musieli więc zadbać o takie wyposażenie samochodów, aby ich prowadzenie nie stwarzało ryzyka ani dla kierowców, ani dla ich pasażerów. Lusterka zaczęły być montowane jako obowiązkowy element wyposażenia.

Z czasem zaczęto je udoskonalać, gdyż rozwój nowych technologii pozwalał wprowadzać w autach coraz to nowe funkcjonalności. Początkowo lusterka wyposażone były w płaskie wkłady, które pokazywały obraz takim, jakim jest w rzeczywistości.

Lusterka sferyczne i asferyczne

Kolejne udoskonalenia pozwoliły zastosować szkła powiększające - sferyczne - dzięki którym możliwe jest szybsze reagowanie na to, co dzieje się na drodze. Obecnie, coraz więcej marek samochodów wprowadza na rynek modele aut z lusterkami asferycznymi, w których skrajna część lusterek jest lekko zakrzywiona, dzięki czemu w większym stopniu można eliminować zjawisko tak zwanego "martwego pola".

Kultura jazdy i bezpieczeństwo

Jazda staje się więc coraz bardziej bezpieczna, oczywiście pod warunkiem, że kierowcy stosują się do przepisów zawartych w kodeksie o ruchu drogowym. Umiejętność sprawnej jazdy, znajomość przepisów - jak pokazują statystyki - to jednak nie wszystko. Aby być dobrym kierowcą, trzeba cały czas być czujnym na drodze, myśleć, być odpowiedzialnym - nie tylko za siebie i pasażerów, których sie wiezie, lecz także za innych uczestników ruchu drogowego.

Odpowiedzialność

Tymczasem o odpowiedzialną jazdę dziś bardzo trudno. Coraz częściej daje o sobie znać brawura niektórych kierowców. Niedoświadczeni często kierowcy jeżdżą nowoczesnymi samochodami, sprawdzają ich możliwości, rozwijając bardzo duże prędkości, nie przystosowują przy tym tempa jazdy do warunków panujących na drodze.

Do tego jazda pod wpływem alkoholu i - co gorsza - często niesprawny samochód. Zdarza się bowiem, że kierowcy jeżdżą z uszkodzonymi lusterkami, łamiąc tym samym przepisy. O uszkodzenie lusterka - szczególnie w mieście - nie jest trudno. Najczęściej zdarza się to na parkingach przed supermarketami czy podczas parkowania w wąskich miejscach w centrum miasta.

Przepisy kodeksu drogowego a lusterka samochodowe

Przepisy nakazują, aby lusterka w samochodzie były sprawne. Oznacza to nie tylko to, że nie mogą być uszkodzone, lecz także musi być zachowana w nich dobra widoczność - ważne jest więc ich odpowiednie wyregulowanie. Przepisy określają, że samochód powinien mieć przynajmniej jedno lusterko boczne oraz - obowiązkowo - lusterko wsteczne.

Lusterka powinny być tak ustawione, aby można było bez przeszkód kontrolować sytuację na drodze. Przepisy regulują również umiejscowienie i długość lusterek, w przypadku, gdy do samochodu osobowego podpięta jest przyczepa.

Wszelkie udogodnienia, jak podgrzewacze do lusterek, powłoka antyrefleksyjna, elektryczna regulacja, mogą być stosowane w zależności od potrzeb - przepisy nie wskazują na konieczność ich instalacji. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa na drodze warto przede wszystkim dbać o sprawność lusterek. Gadżety dodatkowe mogą nam tylko uprzyjemnić jazdę.