Bezpieczeństwo na rowerze jest bardzo ważną kwestią nie tylko dla samych cyklistów, ale również innych użytkowników dróg. Przepisy określają, w co powinien być wyposażony rower, ale zapisy te są martwe. Nikt ich nie egzekwuje. Na ulicach, drogach, w parkach można spotkać rowery górskie bez oświetlenia (jedynie z odblaskami).
Tymczasem rower miejski ma wszystkie wymagane przepisami elementy wyposażenia, w tym ciągłe światło przednie i tylne, hamulec przedni i tylny, światła odblaskowe. Poza tym klasyczny holenderski rower ma też na wyposażeniu kilka innych części, które sprawiają, że jest on bardzo użytecznym sprzętem: kosz rowerowy, bagażnik rowerowy, wygodne siodełko rowerowe.
Ważną kwestią jest ogumienie, które w rowerze miejskim pozbawiono agresywnych bieżników, co ułatwia toczenie kół (za sprawą mniejszego oporu) po ścieżkach rowerowych, asfalcie i innych twardych nawierzchniach.
Bezpieczeństwo na rowerze zależy w dużej mierze od samych użytkowników. Rower musi być sprawny, posiadać niezawodne hamulce. Rowerzysta musi znać przepisy ruchu drogowego, żeby podejmować trafne decyzje i zachowywać się na drodze pewnie.
Celem zwiększenia bezpieczeństwa można stosować kask. Póki co jest on w Polsce nieobowiązkowym elementem wyposażenia cyklisty. Tak samo jest ze strojem rowerowym. Kolorowy uniform nie tylko zwiększa widoczność, ale również poprawia komfort użytkowania roweru.