Podział zwierciadeł w lusterkach samochodowych - praktyczne informacje dla kierowców

Posiadanie samochodu dla wiekszości osób to oczywista koniecznosć

Każdy kierowca wie, że życie bez samochodu jest dosyć uciążliwe. Konieczność dojazdów do pracy komunikacją miejską wymaga wcześniejszego wstawania, aby zdążyć na odpowiedni autobus, który często w dodatku nie zawiezie nas bezpośrednio w żądane miejsce. Bywa czasem tak, że od przystanku dzieli nas jeszcze długi spacer do pracy. Do tego tłok w autobusach, który uciążliwy staje się przede wszystkim latem, kiedy za oknem upał.

Własne auto to większy komfort jazdy i krótszy czas, w jakim można dotrzeć w konkretne miejsce. Nie dziwi więc nikogo fakt, że na polskich drogach coraz więcej pojawia się samochodów - zarówno osobowych, jak i ciężarowych.

Zatłoczone ulice, coraz większy ruch

Więcej samochodów to niestety większe zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu - kierowców i pasażerów, a także pieszych, rowerzystów. Sytuacja na drodze potrafi zmienić się w ułamku sekundy, dobry kierowca musi więc zachowywać czujność przez cały czas.

Dbanie o bezpieczeństwo

Stała oberwacja sytuacji na drodze przed nami jest rzeczą stosunkowo prostą, ale kontrolować trzeba także to, co dzieje się za nami. Bez lusterek samochodowych taka kontrola byłaby niemożliwa. Dlatego też musimy zadbać o to, by lusterka w naszym samochodzie zawsze były sprawne.

Uszkodzone lusterka bez trudu wymienimy w każdym sklepie z częściami samochodowymi. Możliwa jest wymiana zarówno całych lusterek, jak i samych wkładów. To dobra okazja, aby rozważyć możliwość zmiany rodzaju zwierciadeł w naszych lusterkach.

Bez względu na to, jaki rodzaj szkieł wybierzemy do naszych lusterek, warto pamiętać, aby uszkodzone szybko naprawiać. Dla zachowania bezpieczeństwa warto też ustawić je pod odpowiednim kątem, tak, aby zachować dobrą widoczność.

Zimą warto odśnieżać nie tylko szyby, lecz także lusterka boczne oraz przecierać zaparowane lusterko wsteczne. Coraz częściej właściciele aut decydują się też na montaż podgrzewaczy do lusterek, dzięki czemu nie muszą się martwić o ich skrobanie.

Lusterka w samochodzie


Podział zwierciadeł w lusterkach samochodowych jest uzależniony od sposobu wykonania tafli szkła w lusterku. Na tej podstawie wyróżniamy więc zwierciadła:

Zwierciadła płaskie

Zwierciadła płaskie to takie, w których szkło ma płaską powierzchnię, bez żadnych wypukłości. Obraz odbijający się w takim lusterku jest tej samej wielkości, co w rzeczywistości. Rzadko jednak stosowane są w samochodach, choć mają grupę swoich zwolenników.

Zwierciadła sferyczne

Zwierciadła sferyczne to najczęściej montowane rodzaje lusterek w samochodach. Stosowane są w motoryzacji od lat 80., choć dziś coraz częściej wypierane są przez zwierciadła asferyczne. Lusterko ze zwierciadłem sferycznym ma kształt wycinka kuli i jest wypukłe. Obraz w nim jest powiększony, co powoduje, że szybciej możemy dostrzec to, co dzieje się za nami.

Zwierciadła sferyczne

Coraz więcej producentów samochodów, szczególnie tych luksusowych, instaluje w autach lusterka ze zwierciadłami asferycznymi. Zwierciadła w tego typu lusterkach są panoramiczne, skrajna część szkła jest nieco uwypuklona, co pozwala na jeszcze lepszą obserwację sytuacji na drodze. Lusterka ze zwierciadłami asferycznymi w większym stopniu niwelują zjawisko tak zwanego martwego pola, co z pewnością wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

Lusterka z antyrefleksem

Coraz częściej w samochodach montowane są lusterka z powłoką antyrefleksyjną, która sprawia, że odbijające się w lusterku światło słoneczne lub to, pochodzące z reflektorów innych samochodów, nie oślepia nas. Pod wpływem padających promieni, szkło w lusterku przyciemnia się. Taki sam efekt został zastosowany między innymi w okularach.